مصطفی فراهانی یکی از شعبده بازان قدیمی و خوب کشورمان با نام هنري سومر یکی از اساتید و سازندگان وسایل شعبده بازی در ایران نیز میباشد . آقای سومر متولد 7 مرداد ماه سال 1337 در شهر تهران میباشند .  از دوران نوجواني علاقه خاصی به رشته کارهای فنی داشته و حتی دیپلم فنی در این زمینه دریافت کرده اند .ایشان بصورت تخصصی تکنسین راه اندازی و تعمیرات دستگاههای صنعتی بوده و در این زمینه مهارت خاصی دارند  .

او در جوانی به رشته هنری شعبده بازی علاقمند شده و انگیزه وعلت ورود به این رشته هنری را کنجکاوی ، کسب علم و دانش کافی که این رشته سحر وجادو نیست میداند .  از اينرو در صدد يادگيري اين هنر شده است  و سعي كرده اصول اوليه آنرا فرا گيرد . خود جناب سومر اینگونه بیان میکنند که " مهارت و توانایی در ساخت (در زمان تحصیل هم همیشه کاردستیم 20 بود). و انرژی مثبت دادن به مردم (اون زمان چون تازه انقلاب شده بود ، برنامه های شاد و سرگرم کننده بسیار کم ودر جاهایی اصلا وجود نداشت). از جمله مواردی بود که مرا ترغیب میکرد تا به سمت این هنر کشیده بشوم "

اقای سومر آنقدر خوب توانست در كار خود پيشرفت كند كه از سال 58 شروع به اجرای  حرفه ای برنامه در محافل و جشن ها نمـود. . چندی نگذشت که به علت فنی بودن علاقه خاصی به ساختن و تولید وسایل شعبده بازی پیدا نمود . همانطور که اطلاع دارید ساخت این وسایل نیاز به تبحر و دقت بالایی داشته و برای ساخت نیز باید ظرافت های زیادی را رعایت نمود . آقای سومر تمام تلاش خود را در آن سالها کرد تا بتواند وسایل شعبده بازی را با بالاترین کیفیت ممکن در کشور خودمان تولید کند . 

اولین وسیله ای که ساختند آیتمی بود به نام ( شمرتی) ، یه ظرف دسته دار بود با لوله بلند یک چیزی( شبیه آب پاش) که گدانها رو با آن آب میدادند .
این ظرف را وارونه میکردند ، یک قطره آب در آن وجود نداشت !
برای اثبات کردن دو جداره نبودنش هم از خط کش اندازه میزدند وعمق داخلی ظرف با ارتفاع خارجی آن مساوی بود !
ولی در هر زمان که سومر شعبده باز اراده میکرد ، مقدار بسیار زیادی آب از آن ظرف خارج میشد !!!

این آیتم را در سال 53 با ابتکار و خلاقیت خودشان طراحی کرده بودند . جناب سومر تا الان بالغ بر 250 آیتم شعبده بازی و تردستی طراحی و تولید نموده اند که بسیاری از این آیتمها در سراسر دنیا بخش شده ودر کمپانیهای معتبر جهان بفروش میرسد . آخرین وسیله طراحی و ساخته شده این هنرمند خوبمان مرد حبابی بوده که قادر است بزرگترین حباب های رنگی و شیشه ای را در هوا رقص داده و نمایش بسیار زیبایی را بر روی صحنه به ارمغان آورد . 

فعالیت این مرد  کمک بزرگی به جامعه شعبده بازی در ایران نمود زیرا ایشان طی چندین سال تجربه های بسیار زیادی را در زمینه ساخت و تولید وسایل شعبده بازی کسب نمودند و با شرکت در فستیوال های بین المللی و کسب مجوز رسمی از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ایران در این زمینه ، اجرا در سازمانها، ارگانها، شرکتها، کارخانه جات، موسسات دولتی وخصوصی کل کشور،تالارها در طی 35 سال از جمله فعالیت های بارز این هنرمند خوب کشورمان به حساب میآید . 

مصطفی سومر با اینکه فعالیت حرفه ای خود را از سال 1358 در ایران آغاز نموده  هم اکنون نیز در شهر تهران ساکن بوده و یکی از بزرگترین تولید کنندگان و فعالان هنری این رشته هنری میباشند . او هم اکنون با کوله باری از تجربه به علاقمندان این رشته مشاوره داده و در زمینه ساخت وسایل شعبده بازی نیز فعال میباشند . نوآوری های او در زمینه ساخت بازی های جدید مثال زدنی بوده و بسیاری از شعبده بازان کشورمان از وسایل تولید شده این هنرمند در اجراهای خود استفاده میکنند . قابل ذکر میباشد مصطفی سومر عضو کمیته فنی واجرایی نخسین جشنواره سراسری سرگرمیهای نمایشی کشور با نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در دی ماه 1394 نیز بود  . 

با آرزوی موفقیت و سربلندی برای این هنرمند خوب کشورمان

سایت شعبده باز

وب سایت شعبده باز با هدف ترویج و آموزش صحیح فنون شعبده بازی از سال ۱۳۸۸ کار خود را در دنیای مجازی وب آغاز نمود . به منظور دسترسی آسان تر هنرمندان برای تهیه وسایل و فیلم های آموزشی شعبده بازی ، فروشـگاه آنلاین سایت در حـال حـاضر محصـولات خود را بـدون مراجعه حضوری و فقط بصورت آنلاین به مشتریان خود عرضه میکند .

شعبده باز در شبکه های اجتماعی