بهروز کریمی در سال 1334 ( 1955 ) در شهر آبادان متولد شد . او از کودکی شعبده بازی را بطور خود جوش و بدون مربی آموخت و نخستین اجرای خود را در سن 8 سالگی در زادگاهش آبادان به نمایش گذاشت پریستو همواره همکلاسی هایش را متحیر و سرگرم میکرد بطوری که همه او را بهروز جادوگر صدا میزدند بهروز مهارت‌هایش را در تردستی به سرعت توسعه داد و رسماً به عنوان جوان‌ترین شعبده باز ایران شروع به کار کرد او در سن 14 سالگی راهی کشور کویت شد و برای اولین بار در یک سیرک بزرگ شروع به اجرای برنامه نمود و اسم هنری « پریستو » را برای خود برگزید و چون میخواست این اسم برایش ماندگار باقی بماند در همان سالها آرزو کرد که پس از ازدواج خدا به او دو تا دختر به نام های « پرستو » و « پریسا » بدهد تا از تلفیق این دو اسم نام پریستو جاودانه باقی بماند و همین طور نیز شد و از این بابت خوشحال است . بهروز درسال 1351 (1972) با دیدن کارهای « یوری گلر » (Uri Geller ) وارد عرصه شعبده های فکری (Mental Magic ) شد و با نگاه قاشق و چنگال خم میکرد و شیشه را می شکاتد و همچنین نبض خود را متوقف میکرد تا اینکه توسط یک شعبده باز آمریکایی که از دوستان صمیمی اش بود و جو بریکی (D. Joe Brekke ) نام داشت به انجمن های شعبده بازان راه یافت


International Magicians Society (USA)
Association Francaise des Artistes Prestidigitateurs (France)
The International Brotherhood of Magicians (USA)
Supreme Magicians (England)
‌‌Society of American Magicians (USA)

و از آن زمان بهروز توانست قدم به عرصه جدید و حرفه ای بگذارد و همزمان با نو آوریهای شعبده بازان جهان آشنا شود بعدها نیز به عضویت شعبده بازان فرانسه و انگلستان در آمد .

بهروز چون بطور خود جوش شعبده بازی را آموخته بود از نوجوانی تصمیم داشت در اولین فرصت ممکن در ایران آموزشگاه شعبده بازی دایر کند و این هنر جذاب را به علاقمندان آموزش بدهد و او توانست در سال 1358 (1979) اولین آموزشگاه شعبده بازی را به نام « موسسه هنری پریستو » (Pristo art institute ) راه اندازی کند و شعبده را به علاقمندان بیاموزد او تا اکنون بیش از صدها هنرجو را تربیت کرده است که در سراسر جهان مشغول فعالیت شعبده بازی می باشند. 

بهروز دوست دارد همواره در برنامه های متنوع تلویزیونی و نشریات معتبر بطور رایگان به علاقمندان شعبده بازی آموزش دهد . وی پس از سالها تجربه اکنون بدون لوازم و ابزار به روی صحنه های نمایش ظاهر می شود و تماشاچیانش را متحیر و شاد می کند ضمناً او تنها شعبده بازی است که در برنامه های رادیویی برای شنوندگان بخصوص نابینایان شعبده بازی اجرا می کند . از محبوبترین نمایش‌های او در تلویزیون ایفای نقش نهان و آشکار در سریال هوشیار و بیدار بود. از تردستی های دیگراو می توان به نمایش ، رانندگی با چشمان بسته در اتوبان تهران ـ کرج و متوقف نمودن نبض خود در بیمارستان امیر اعلم تهران اشاره نمود . او شعبده بازیهای قدیمی را به سبک مدرن و جدید و جالبی عرضه کرد و موجب شد تا مردم ایران ، به این نمایشها با دید ‏بهتر و ‏هیجان‌انگیزتری نگاه کنند. پریستو تا کنون جوایز بسیاری را نیز دریافت نموده است.‏ وی نزدیک به 20 سال است که مسئولیت کانون سرگرمی های نمایشی ایران را به عهده دارد .

بهروز همه شعبده بازان ایرانی را همچون فرزندان خود دوست می دارد و به همین دلیل به او لقب « پدر شعبده بازی ایران » (Dad's magic in Iran ) را داده اند . بهروز سه برادر به نام های بهزاد ، بهنام ، محمد و یک پسر به نام سعید دارد که هر چهار نفر آنان شعبده باز می باشند . پریستو علاوه بر پنج جلد کتاب آموزش شعبده بازی جهت هنرجویان خود برای اولین بار کناب رازهای هودینی « The Secret of Houdini» را به فارسی ترجمه کرد تا مردم ایران بیشتر با هنر شعبده بازی آشنا شوند . 

 

نمونه فعالیت‌ها[ویرایش]

 • بازی در نمایش"یوسف و زلیخا" به کارگردانی"فاضل اجبوری"؛ خوزستان ـ آبادان؛ ۱۳۴۷
 • بازی و کارگردانی اجراهای Stage Hypnosis در داخل و خارج از کشور از سال ۱۳۵۲ تاکنون
 • بازی و کارگردانی نمایش"زورو"؛ تهران، آمفی تئاتر شهربازی ؛ ۱۳۶۰
 • بازی در مجموعه تلویزیونی"طبل توخالی" به کارگردانی"احمد نجیب زاده"؛ ۱۳۶۳
 • بازی در مجموعه تلویزیونی"حدس بزنید" به کارگردانی"علی شوقیان"؛ ۱۳۶۳
 • بازی در مجموعه تلویزیونی"جنگ ۶۴ " به کارگردانی"صادق عبداللهی و محمد اوزی"؛ ۱۳۶۴
 • طراحی جلوه‌های ویژه در فیلم سینمایی"جستجوگر" به کارگردانی"محمد متوسلانی"؛ ۱۳۶۵
 • بازی در مجموعه تلویزیونی"هوشیار و بیدار" به کارگردانی"صادق عبداللهی و محمد اوزی"؛ ۱۳۶۷
 • ساخت فیلم مستند"رانندگی باچشم بسته از تهران تا کرج"؛ ۱۳۶۹
 • ساخت فیلم مستند"متوقف کردن نبض در بیمارستان امیراعلم"؛ شبکه(؟)؛ ۱۳۷۰
 • بازی در مجموعه تلویزیونی"دیدنیها" شبکه ۲ ؛ ۱۳۷۱
 • بازی در مجموعه تلویزیونی"جدی نگیرید" به کارگردانی صادق عبداللهی"؛ ۱۳۷۴
 • بازی و کارگردانی میان پرده نمایشی بمناسبت نوروز ۷۹ تالار کنزنیکتون لندن و شهر ولز؛ ۱۳۷۹
 • بازی در مجموعه تلویزیونی"بهار ۲۵ " به کارگردانی"حسین فردرو"؛ ۱۳۸۳
 • بازی و کارگردانی نمایش عروسکی"جودی"؛ نروژ Norway ـ اسلو تالار Folket hus؛ سوئد Goteborg تالار Lundby؛ سوئد Stokholm تالار Solberg؛ دانمارک Denmark Copenhagen؛ ۱۳۸۳ - ۱۳۸۴

سایت شعبده باز

وب سایت شعبده باز با هدف ترویج و آموزش صحیح فنون شعبده بازی از سال ۱۳۸۸ کار خود را در دنیای مجازی وب آغاز نمود . به منظور دسترسی آسان تر هنرمندان برای تهیه وسایل و فیلم های آموزشی شعبده بازی ، فروشـگاه آنلاین سایت در حـال حـاضر محصـولات خود را بـدون مراجعه حضوری و فقط بصورت آنلاین به مشتریان خود عرضه میکند .

شعبده باز در شبکه های اجتماعی